خدمات حانا

خدمات حمایتی با بخش های نظیر آموزش، درمان، توانبخشی، توانمند سازی، رفاهی و… یکی از مهم ترین و اصلی ترین واحد های است که مستقیماً به آسیب دیدگان و خانواده های آنها خدمت می کند.

زمانی که فردی در خانواده  دچار آسیب نخاعی می شود تمامی ارکان خانواده تحت تاثیر قرار می گیرد و بنابراین همه اعضای خانواده نیازمند حمایت همه جانبه معنوی ومادی، رفاهی و اجتماعی هستند.

بخش خدمات حمایتی بیشترین تماس را با خانواده ها و بیمارانشان دارند و هدفشان گسترش چتر حمایتی حانا است تا خانواده ها بتوانند با دغدغه کمتری در مسیر رشد و تعالی و همگام شدن با شرایط جسمی آسیب دیدگان گام بردارند.

در زیر به خلاصه فعالیت هر بخش اشاره شده است.

1- خدمات آموزشی

واحد آموزش در زمینه پیشگیری،مهارت های عمومی و تخصصی،فعالیت خودرا با هدف مولد سازی،ایجاد انگیزه برای شروع فعالیت های اجتماعی، استقلال مالی وآگاهی بخشی به مدد جویان در جهت بالا بردن مهارتهای ارتباطی آغاز نمود؛

از جمله دورههای برگزار شده در حانا می توان به موارد ذیل ارشاره نمود:

 1. دوره آموزشی صنایع دستی (قالی بافی، گلیم بافی، مینا کاری، چرم)
 2. دوره های آموزشی هنر (نقاشی، موسیقی)
 3. دوره های زبان
 4. دوره های کامپیوتر(دوره مقدماتی و پیشرفته ICDL، تایپ، فتوشاپ و…)
خدمات آموزشی حانا - آموزش موسیقی
خدمات آموزشی - چرم دوزی

2- پیشگیری

کارگروه پیشگیری با هدف آگاهی دادن به احاد جامعه در خصوص عوامل تاثیر گذار در به وجود آمدن آسیب نخاعی، فعالیت میکند و گام های موثری در این زمینه برداشته که از جمله آن میتوان به اختصار به موارد ذیل اشاره نمود:

اقدامات انجام شده در حیطه پیشگیری:

 • برگزاری کلاسهای پیشگیری حین و بعد از آسیب
 • فعالیت درفضای مجازی با موضوع پیشگیری قبل،حین و بعد از آسیب
 • برگزاری کارگاه های آموزشی در خصوص پیشگیری بعد از آسیب

3- خدمات حقوقی

این بخش باهمکاری جمعی از حقوق دانان با هدف مشاوره وحل مشکلات حقوقی مدد جویان راه اندازی و تاکنون به تعداد زیادی از اعضاء خدمت رسانی کرده است.

4- خدمات درمانی

تلاش برای بهبود وضعیت جسمی،کاهش مشکلات روحی ناشی ازآسیب، برگردانندن عزیزان آسیب نخاعی به جریان زندگی و یاری رساندن به ایشان از جمله اهداف است که تمامی خدمت گزاران ومدیران خیریه حانا در راستای آن برنامه ریزی نموده و گام برمی دارند.

از مهمترین این خدمات که در بخش درمان به افراد آسیب نخاعی ارائه میگردد به مواد ذیل میتوان اشاره نمود.

 1. تشکیل پرونده سلامت اعضا
 2. شناسایی مراکز آزمایشگاهی و درمانی کلینیکی
 3. پیگیری انجام معاینات ادواری و سالانه اعضا
 4. ارجاع اعضای به متخصصان براساس نیاز
 5. دعوت از پزشکان جهت انجام معاینات در محل خیریه
خدمات درمانی

5- خدمات توانبخشی

خیریه حانا با تلاش بی وقفه موسسین، هیأت امنا و حامیان مالی توانسته است در زمینه توانبخشی به مدد جویان بالاخص افرادی که دردوران طلایی (تا 6 ماه پس از آسیب) قراردارند خدمات ارزنده ای را ارائه میدهد.

از جمله این خدمات به موارد ذیل می توان اشاره نمود:

 1. ارائه خدمات فیزیوتراپی در محل حانا با بهره گیری از به روزترین دستگاه ها به صورت دوره ای و منظم
 2. ارئه خدمات کار درمانی در محل حانا با بهره گیری از متخصصین در این زمینه
 3. برگزاری سمینارهاو همایش های مرتبط با سلامت جسمی و روحی آسیب دیدگان
 4. دوره های مشاوره فردی، خانوادگی، گروهی
خدمات توانبخشی
خدمات توانبخشی

6- خدمات توانمندسازی

شناسایی و ارائه خدمات به بیماران آسیب نخاعی در اولین روزهای دوران نقاهت تاثیر بسزایی در بهبود و توانمندی های آنان دارد از این رو اکثر مشاوره های حانادر همان هفته ها و ماه های اول آسیب صورت می پذیرد.

کارگروه توانمند سازی مددجویان جدید را شناسایی، بازدید، مشاوره، نیاز سنجی ، ارزیابی های دوره ای و در آخر با ارجاع دادن به بخش های مورد نیاز اعضا  خدمات مناسب سازی، درمان، مشاوره های توانبخشی، فیزیوتراپی و کاردرمانی، تجهیزات توانبخشی، حرکات اصلاحی، کلاس های آموزشی و… با کمک خیرین و سازمان بهزیستی ارائه می دهد.

7- خدمات رفاهی

این بخش در زمینه های ذیل فعالیت می نماید:

1-7 : صندوق قرض الحسنه:

صندوق قرض الحسنه در بهمن ماه سال 1398 به همت موسسین، جمعی از خیرین و همچنین اعضاء فعال خیریه تاسیس شد. و در این راستای وام ضروری به اعضاء داده است.

2-7 : گردشگری:

سفر کردن مسرت بخش است و ما را برای مدتی کوتاه از زندگی و دغدغه های ان رها میکند و باعث تقویت روابط اجتماعی وتجربه میگردد  در این راستا حانا با برگزاری اردو های تفریحی درون استانی و برون استانی و بازدید از جاذبه های تاریخی و فرهنگی  و مراکز گردشگری به اعضای خود خدمت رسانی می میکند.

3-7 : فرهنگی – شهروندی:

خیریه حانا در راستای افزایش شادی ونشاط و ترغیب  اعضا برای حضور در اجتماعات با برپایی نمایشگاهها در سطح  شهرستان و استان اصفهان ، برگزاری جشن ها متناسب با اعیاد مذهبی و گردهمایی های موردی در محل حانا و ارتباط با مراکز فرهنگی و تعامل با آنها جهت استفاده از خدمات و تشکیل گروههای سرودو تأتر  به تمامی عزیزان آسیب نخاعی خدمت رسانی می کند.

8- خدمات مددکاری

بخش مددکاری حانا با تعامل مستقیم با سازمان بهزیستی  و در اختیار داشتن تعدای از پروند های بهزیستی اعضا در راستای هماهنگی ایشان و ارئه خدمات ایشان گام بر می دارد.

خدمات مددکاری
خدمات مددکاری

9- تربیت بدنی

واحد تربیت بدنی حانا در طول دوره فعالیت خودکوشیده است با افزایش انگیزه در بین نوجوانان و جوانان و تشویق ایشان به فعالیت های متنوع ورزشی علاوه بر تاثیر مستقیم بر روی سلامتی ایشان،با راه اندازی تیم های ورزشی موفقیت های بسیاری در این زمینه کسب نمایید.

از جمله مهمترین فعالیت ها در این بخش می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 • تشکیل تیم ورزشی بسکتبال و برگزاری کلاس های ورزشی مانند تنیس، فوتبال دستی
 • تجهیز محوطه بیرون ساختمان اداری (حیاط )برای ورزش دومیدانی
 • راه اندازی سالن ورزشی تفریحی در طبقه زیرزمین (میز تنیس، فوتبال دستی،ترامپولین)

موسسین خیریه حانا می کوشد دنیای بهتری برای عزیزان آسیب دیده نخاعی بسازد واین مهم جز با یاری و حمایت شما نیکوکاران و خیّرین  عزیز میسر نمی شود.

خدمات تربیت بدنی
خدمات تربیت بدنی

10- حرکات اصلاحی

باتوجه به این که عدم تحرک در بیماران اسیب نخاعی از مهمترین دلایل ایجاد بیماری های گوراشی، کلیوی، پوکی استخوان، قلبی عروقی و همچنین دفرمه شدن ساختار بدنی و… می باشد. لذا خیریه حانا برای پیشگیری از عوارض های ثانویه مذکور با در اختیار داشتن تجهیزات توانبخشی ورزشی خدمات گسترده ای به اعضا در زمینه ورزش و حرکات اصلاحی ارایه می دهد.

11- خدمات پشتیبانی و انبارداری

در اختیار گذاشتن وسایل توانبخشی  به صورت امانی  به اعضای نیازمند و مورد تایید بخش توانمندسازی و توزیع وسایل بهداشتی به صورت موردی همچنین توزیع ارزاق و سبد حمایتی از مهم ترین فعالیت های بخش پشتیبانی می باشد

پشتیبانی و انبار داری
پشتیبانی و انبار داری

12- مناسب سازی و عمران

بخش مناسب سازی و عمران  با کمک شهرداری و بهزیستی فعالیت هایی در خصوص موارد ذیل انجام می دهند:

(طراحی و مناسب سازی منازل و محیط، طراحی و مناسب سازی محیط های اطراف منازل اعضا-بازدید و ارایه مشاوره جهت مناسب سازی اماکن اعضا، برگزاری دوره های جلسات کمیته مناسب سازی محیط و اماکن با مسئولین مربوطه)

13- بخش اشتغال

با توجه به اینکه داشتن شغل و حرفه و در راستای آن کسب درآمد لازمه زندگی هر شخصی می باشد لذا این بخش با توجه به شرایط جسمانی و توانایی اعضا در زمینه های متعدد کار آفرینی و ایجاد اشتغال فعالیت می کند.

از جمله:

 • ارتباط با ادارات کل کار و امور اجتماعی، صنایع، مراکز، سازمان ها و نهاد های عمومی و خصوصی جهت شناسایی مشاغل مناسب برای اعضا و کاریابی
 • ایجاد و بروز رسانی بانک اطلاعاتی اعضا در تخصص هایی که دارند.
 • راه اندازی مشاغل خانگ
 • جذب  و استخدام اعضای آموزش دیده در حانا و مراکز مربوطه
اشتغال - چرم دوزی
اشتغال